Dzieci z FAS
Zaburzenia ze spektrum płodowego zespołu alkoholowego są spowodowane spożywaniem alkoholu przez matkę w czasie ciąży. To bardzo szerokie zaburzenie, a FAS to tylko wierzchołek góry lodowej. Może powodować bardzo wiele objawów: od charakterystycznych rysów twarzy po problemy behawioralne, poznawcze i interpersonalne. Dowiedz się więcej o dzieciach z FAS.
Co to jest alkoholowy zespół płodowy?
Dzieci, których matki piją alkohol w czasie ciąży (niezależnie od tego, czy są to napoje wysokoprocentowe, czy „zwykłe” piwo), mogą urodzić się z wadami wrodzonymi i zaburzeniami rozwoju. Grupa problemów, które mogą wystąpić, gdy płód w łonie będzie narażony na działanie alkoholu, nazywana jest alkoholowym zespołem płodowym (FAS). Zaburzenia te obejmują szeroki zakres problemów fizycznych, behawioralnych i edukacyjnych.
Dzieci z FAS – jak wyglądają i jak się zachowują?
Dzieci z FAS mają pewne cechy twarzy takie jak małe oczy, cienka górna warga i niezróżnicowany fałd między nosem a górną wargą. Mogą również mieć:
- mały wzrost, niską masę urodzeniową i małe głowy,
- wady wrodzone,
- problemy z sercem, kośćmi i nerkami oraz ze wzrokiem i słuchem,
- napady padaczkowe i inne problemy neurologiczne,
- opóźnienie rozwoju,
- problemy z zachowaniem (niemowlęta mogą być niespokojne, drażliwe lub mieć problemy ze snem.
Starsze dzieci i nastolatki mogą mieć:
- brak koordynacji i słabe zdolności motoryczne,
- kłopoty z dogadywaniem się z przyjaciółmi i nawiązywaniem relacji z innymi,
- problemy z nauką,
- słabą pamięć,
- problemy behawioralne takie jak nadpobudliwość.
Jak leczy się dzieci z FAS?
U dzieci z łagodnymi problemami FAS może być trudny do zdiagnozowania. Potrzebny jest zespół specjalistów, w który wchodzi pediatra, neurolog, specjalista genetyk, logopeda, terapeuta zajęciowy i psycholog. Nie ma lekarstwa na alkoholowy zespół płodowy lub inne zaburzenia z tego spektrum. Ale jest wiele rzeczy, które mogą pomóc dzieciom w osiągnięciu pełnego potencjału, zwłaszcza jeśli problem zostanie wykryty wcześnie. Ważna jest wczesna interwencja wsparcia rozwoju psychomotorycznego oraz terapia ze specjalistą zdrowia psychicznego.