Anoreksja

Anoreksja stopniowo zmienia całe życie dotkniętych nią osób i ich otoczenie. Szczupłość ciała jest szybko zauważana przez innych, a cierpienie psychiczne i fizyczne staje się nie do zniesienia. Czym jest anoreksja? Dowiedz się więcej.

Anoreksja – co to za choroba?

Anoreksja jest powszechną chorobą, zwłaszcza wśród dziewcząt i kobiet. Osoba, która na nią cierpi, prowadzi zaciekłą i niebezpieczną walkę z każdym przyrostem masy ciała. O anoreksji można mówić, kiedy BMI (wskaźnik masy ciała), który oblicza się z masy ciała (mierzona w kilogramach) podzielonej przez wzrost podniesiony do kwadratu (mierzony w metrach) wynosi poniżej 17,5.

W chorobie tej występuje silny strach przed przybraniem na wadze lub przytyciem, pomimo niedowagi. Charakterystyczne jest również zaburzenie percepcji własnego ciała w zakresie obwodu, wielkości i kształtu. Osoby dotknięte anoreksją zgłaszają, że czują nadwagę, nawet gdy mają niedowagę. Są też przekonane, że ich części ciała (zwykle brzuch, uda i pośladki) są zbyt grube, chociaż w rzeczywistości tak nie jest.

Charakterystycznym objawem anoreksji u kobiet jest brak co najmniej trzech kolejnych cykli menstruacyjnych. Z kolei u mężczyzn pojawia się spadek popędu płciowego wraz ze wzrostem zaprzestania wszelkich czynności seksualnych, w tym masturbacji.

Anoreksja – jak leczyć?

Bardzo ważne jest profesjonalne leczenie anoreksji. Śmiertelność nieleczonej choroby wynosi w perspektywie długoterminowej 5-20%, co oznacza, że 5-20% osób cierpiących na anoreksję umiera w ciągu 20 lat od zachorowania.

Leczeniem z wyboru jest tutaj psychoterapia, najlepiej u psychologa, który specjalizuje się w zaburzeniach odżywiania. W przypadku dzieci i młodzieży niezbędna jest terapia obejmująca całą rodzinę. Rodzice ponoszą dużą odpowiedzialność za życie swoich dzieci i dlatego odgrywają ważną rolę w terapii.

Anoreksji jako takiej nie można leczyć samymi lekami. W większości przypadków same porady żywieniowe przynoszą ograniczone korzyści. Dlatego niezbędna jest psychoterapia, która pomoże ustalić przyczyny choroby.

About Author /

Leave a Comment

Your email address will not be published.