Borderline objawy
Zaburzenie osobowości typu borderline charakteryzuje się wahaniem emocjonalnym i niestabilnością obrazu siebie, nastroju oraz relacji międzyludzkich. Osoby z zaburzeniami z pogranicza przechodzą z jednej skrajności w drugą. Mają tendencję do oceniania ludzi jako dobrych lub złych, przyjaciół lub wrogów. Ich emocjonalność oscyluje między uczuciem nienawiści i miłości. Czym jeszcze przejawia się borderline? Oto najważniejsze objawy borderline.
Objawy zaburzenia osobowości typu borderline
Wszechobecne cechy niestabilności w relacjach międzyludzkich, obrazu siebie i nastroju oraz wyraźnej impulsywności to podstawowy zarys objawów zaburzenia borderline. Cechy te zaczynają przejawiać się we wczesnej dorosłości i są obecne w różnych kontekstach. Należą do nich:
- niestabilne i intensywne relacje międzyludzkie;
- naprzemienne skrajności idealizacji i dewaluacji;
- desperackie wysiłki, które mają na celu zapobiec prawdziwemu lub wyimaginowanemu porzuceniu;
- zmiana tożsamości: obraz siebie lub postrzeganie siebie wyraźnie i trwale niestabilne;
- impulsywność w różnych obszarach np. lekkomyślne wydawanie pieniędzy, jazda, objadanie się);
- nawracające próby samobójcze lub zachowania samookaleczające;
- niestabilność afektywna spowodowana wyraźną zmiennością nastroju;
- chroniczne uczucie pustki;
- trudności w kontrolowaniu gniewu (np. częste napady złości);
- mijające wyobrażenia paranoidalne związane ze stresem.
Terapia borderline
Osoby z zaburzeniem osobowości typu borderline boją się tych stanów. Starają się ich unikać i je kontrolować, czasami stosując strategie przynoszące efekt przeciwny do zamierzonego. Dlatego nie radzą sobie bez pomocy doświadczonego psychoterapeuty. Celem terapii jest zaoferowanie pacjentowi adaptacyjnej metody regulacji emocji i rozwiązywania problemów, które pojawiają się w jego życiu. Kontakt z terapeutą jest również ważny w celu powstrzymania myśli samobójczych i skłonności do samookaleczeń.
Dobrze dobrana forma psychoterapii może przynieść rezultaty i przywrócić życie osoby z borderline na właściwą ścieżkę pod względem emocjonalnym i behawioralnym.